MysteryNet Home
Mysteries
Greats
TV Movies
Books
Community
 
Sections of the Edgars Website
 
About the Edgars
2000 Nominees
Previous Awards
Selection Process

 
The Edgars Awards
 
 
 
 
2000 Edgar Award Nominees
Best Novel
BONES
by Jan Burke (Simon & Schuster) 
 
Nominees
RIVER OF DARKNESS by Rennie Airth (Viking Press)
L. A. REQUIEM by Robert Crais (Doubleday)
STRAWBERRY SUNDAY by Stephen Greenleaf (Scribner & Sons)
IN A DRY SEASON by Peter Robinson (Avon)

Best First Novel by an American Author

THE SKULL MANTRA
by Eliot Pattison (St. Martin's Minotaur) 

 
Nominees
CERTIFIABLY INSANE by Arthur W. Bahr (Simon & Schuster)
BIG TROUBLE by Dave Barry (Putnam)
GOD IS A BULLET by Boston Teran (Knopf)
INNER CITY BLUES by Paula L. Woods Woods (W. W. Norton & Co.)

Best Paperback Original
FULTON COUNTY BLUES
by Ruth Birmingham (Berkley Prime Crime) 

 
Nominees
LUCKY MAN by Tony Dunbar (Dell)
THE RESURRECTIONIST by Mark Graham (Avon Books)
THE OUTCAST by Jose Latour (Akashic Books)
IN BIG TROUBLE by Laura Lippman (Avon)

Best Fact Crime
BLIND EYE
by James B. Stewart (Simon & Schuster) 

 
Nominees
THE GHOSTS OF HOPEWELL by Jim Fisher (Southern Illinois University Press)
MEAN JUSTICE by Edward Humes (Simon & Schuster)
AND NEVER LET HER GO by Ann Rule (Simon & Schuster)
DISCO BLOODBATH by James St. James (Simon & Schuster)

Best Critical/Biographical Work
TELLER OF TALES: The Life of Arthur Conan Doyle
by Daniel Stashower (Henry Holt & Sons) 

 
Nominees
OXFORD COMPANION TO CRIME & MYSTERY WRITING edited by Rosemary Herbert (Oxford University Press)
A SUITABLE JOB FOR A WOMAN by Val McDermid (Poisoned Pen Press)
THE WEB OF INIQUITY: Early Detective Fiction By American Women by Catherine Ross Nickerson (Duke University Press)
ROSS MACDONALD by Tom Nolan (Scribner)

Best Short Story
"HEROES"
by Anne Perry (Murder and Obsession, edited by Otto Penzler)
(Delacorte Press)
 

 
Nominees
"TRIANGLE" by Jeffery Deaver (Ellery Queen Mystery Magazine/March)
"SNOW" by Stuart M. Kaminsky (First Cases,Vol. III, edited By Robert J. Randisi (Signet))
"PALETA MAN" by Laurie R. King (Irreconcilable Differences, edited by Lea Matera (HarperCollins))
"CRACK" James W. Hall (Murder and Obsession, edited by Otto Penzler, (Delacorte Press))

Best Juvenile
THE NIGHT FLYERS
by Elizabeth McDavid Jones (Pleasant Company Publications) 

 
Nominees
HOWIE BOWLES, SECRET AGENT by Kate Banks, illus. by Isaac Millman (Farrar, Straus & Giroux)
SHADOW HORSE by Alison Hart (Random House)
DOLPHIN LUCK by Hilary McKay (McElderry Books division, Simon & Schuster)
GREEN THUMB by Rob Thomas (Simon & Schuster)

Best Young Adult
NEVER TRUST A DEAD MAN
by Vivian Vande Velde (Harper Collins) 

 
Nominees
SPEAK by Laurie Halse Anderson (Farrar, Straus and Giroux)
THAT KIND OF MONEY by Vicki Cameron (Indigo Books)
THE GHOST IN THE TOKAIDO INN by Dorothy & Thomas Hoobler (Delacorte Press)
MONSTER by Walter Dean Myers (Harper Collins)

Best Television Episode
LAW & ORDER: "REFUGE, Part 2"
by Rene Balcer (NBC)
 
Nominees
LAW & ORDER: "HATE" by Rene Balcer (NBC)
LAW & ORDER: "MERGER, Part 2" by Lynn Mamet (NBC)
LAW & ORDER: "EMPIRE" by Teleplay by Robert Palm, Story by Rene Balcer & Robert Palm (NBC)
LAW & ORDER: "KILLERZ" by Richard Sweren (NBC)

Best Television Feature / Mini-series
A SLIGHT CASE OF MURDER
by Steven Schachter & William H. Macy
(based on a novel by Donald Westlake (TNT))

 
Nominees
Dalziel & Pascoe: BONES AND SILENCE by Alan Plater (based on a novel by Reginald Hill (A&E)
BIG BRASS RING by George Hickenlooper & F. X. Feeney (Showtime)
MURDER IN A SMALL TOWN by Gilbert Pearlman & Gene Wilder (A&E)
IN THE COMPANY OF SPIES by Roger Towne (Showtime)

Best Movie
LOCK, STOCK AND TWO SMOKING BARRELS
screenplay by Guy Ritchie (Polygram)
 
Nominees
COOKIE'S FORTUNE screenplay by Anne Rapp (ORT)
RUN, LOLA, RUN screenplay by Tom Tykwer (Sony Picture Classics)
THE TALENTED MR. RIPLEY screenplay by Anthony Minghella (Miramax)
TITUS screenplay by Julie Taymor & William Shakespeare (Fox)

Best Play
THE ART OF MURDER
by Joe Di Pietro. Produced by Jonathan Pollard,
The American Stage Company's Becton Theatre, March 3, 1999

 
Nominees
EVERYBODY'S RUBY by Thulani Davis. Produced by George C. Wolfe,
The Joseph Papp Public Theatre, March 8, 1999

Grand Master
Mary Higgins Clark

Ellery Queen Award
to honor writing teams and outstanding people
in the mystery publishing industry

Susanne Kirk

Robert L. Fish Memorial Award
for the best first short story by an American author
"Cro-Magnon, P.I." by Mike Reiss
(Alfred Hitchcock Mystery Magazine July/August)

Raven
for outstanding achievement in the mystery field outside
the realm of creative writing

The Mercantile Library
Director- Harold Augenbraum